+420  737 402 712
CZ | EN
Novinky / Aktuality

Rusové se chystají vydražit kolekci diamantů za miliony dolarů

8.8.2017

Za více než deset milionů dolarů (asi 220 milionů korun) se chystá ruská společnost Alrosa na podzim vydražit kolekci pěti drahokamů.

Rusové se chystají vydražit kolekci diamantů za miliony dolarů

Za více než deset milionů dolarů (asi 220 milionů korun) se chystá ruská společnost Alrosa na podzim vydražit kolekci pěti drahokamů, jejímž nejzajímavějším kouskem je vzácně čirý diamant o váze 51 karátů. „Všech pět diamantů bylo vybroušeno z jediného surového diamantu, což je výjimečné,“ oznámil šéf firmy Sergeje Ivanova, podle něhož vytvoření kolekce trvalo půldruhého roku.

„Hlavní diamant, pojmenovaný Dynastie, je nejčistší v historii šperkařství v naší zemi,“ tvrdí Ivanov.

Původní surový diamant o váze 179 karátů, jehož stáří se odhaduje na téměř 400 milionů let, vytěžila státem kontrolovaná společnost v roce 2015 v jednom ze svých dolů v Jakutsku na Sibiři. Byl pojmenován na počest dynastie Romanovců, která panovala v Rusku až do revoluce v roce 1917.

Výsledná kolekce pěti diamantů o váze 51,38 karátu, 16,67 karátu, 5,05 karátu, 1,73 karátu a 1,39 karátu má být předvedena v několika zemích a především na specializovaném veletrhu v Hongkongu ve dnech 13. až 19. září. Vydražit se má v listopadové internetové aukci, ke které se lze přihlásit na webu.

„Pokud vycházíme z výsledků dražeb aukčních síní Sotheby's a Christies, vyvolávací cena kolekce nemůže být nižší než deset milionů dolarů,“ řekl Ivanov, který je synem stejnojmenného bývalého šéfa ruské prezidentské kanceláře. Do čela Alrosy byl jmenován letos v březnu. Předtím byl viceprezidentem spořitelny Sberbank.

Státem ovládaná Alrosa se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou. Má největší zásoby diamantů a soupeří o pozici jedničky na trhu s jihoafrickou společností De Beers.

Zdroj: tyden.cz