+420  737 402 712
CZ | EN

Péče o šperky

Jak pečovat o šperky

 

 

Hodnotný šperk, především snubní a zásnubní prsten, je kvalitní investice na celý život. Nepochybně si přejete, aby jejich krása a nádherný lesk byly stále stejné, jako když jste je dostali. Šperky se však mohou časem opotřebovat, bílé zlato již není tak bílé, povrchový lesk či mat na prstenech již nevypadají tak jako dříve apod. Aby si šperky po spoustu let zachovaly svou krásu a především lesk, je potřeba o ně náležitě pečovat.

 

 

Základem je si uvědomit, na které činnosti se vyplatí si šperky, a to především prsteny, odkládat.

  • Práce s chemikáliemi

 

  • Návštěva bazénu
  • Práce s některými kosmetickými přípravky

 

  • Hrubší manuální práce
  • Sport

 

  • Špinavá práce, při které hrozí znečištění šperku

Zabraňte styku vašich šperků s jakýmikoli chemikáliemi, velký pozor si dávejte na korály a perly, ovšem pravidlo platí i pro ostatní cenné kameny. Chemikáliemi jsou myšleny i mnohé běžné čisticí prostředky pro domácnost jako například čističe s chlorem apod. Chlor způsobuje černání stříbra a ani zlato se jeho vlivu nemusí vždy ubránit.

 

Stejně tak velmi škodí, když si šperky necháte na rukou během zvýšené fyzické zátěže. Drahé kameny i kov tak mohou při sportovních aktivitách utrpět mechanické poškození, rovněž jsou vystaveny většímu působení potu, chloru v plaveckých bazénech či termálních lázních.

 

Ani styk s kosmetikou nedělá šperkům nejlépe. Obzvláště perly bývají velmi citlivé na styk s chemickými látkami přítomnými v lacích na vlasy a jiných kosmetických přípravcích. Drahé kovy a drahé kameny nemají rády barvy na vlasy či parfém – kosmetika může zanechat na špercích povlak, který se poté špatně odstraňuje.

 

Je dobré si osvojit zvyk, odkládat si veškeré šperky i na noc. Ideální je uložit je na suché místo, třeba do krabičky. Šperkovnice či krabičky se šperky nenechávejte v koupelně, nadměrná vlhkost šperkům velice škodí. Šperky, které používáte pouze občas, například náhrdelníky, je dobré navíc uschovat před světlem, nejlépe do šperkovnice. 

 

Přestože jsou diamanty nejtvrdším nerostem, mohou se poškrábat. Diamant se může oškrábat o jiný diamant. Je tedy důležité uchovávat diamantové šperky odděleně v samostatných krabičkách, aby se vzájemným třením nepoškrábaly.

Diamantové šperky nikdy nenoste, pokud budete dělat těžkou práci - mohla by se vám uvolnit korunka a diamant byste tak ztratili. Doporučujeme i pravidelnou návštěvu šperkaře, který zkontroluje pevnost usazených diamantů v korunce.

Kvalitní čištění a opravy šperků svěřte odborníkům v klenotnictví a zlatnictví.